| Order No. | 7940.61 |
|---|---|
| GTIN | 4002632805059 |
| Packing unit | 10 in transparent pack on self-service card (10 transparent packs in multipack) |
| Total blade length | 71.2 mm |
| Blade width | 17.7 mm |
| Material thickness | 0.50 mm |
| Basic material | Steel |
| Refinement/ Version | no |
| Grind / Sharpening | 2-sided ground-edge |
| Blade facets | Double bevel edge-ground |
| Safety feature | no |
| Blade characteristics | 1-cutting edge blade |
* Deviations within allowable tolerances possible
| * MARTOR STYROPOR BLADE 7940 61 POS Data Sheet EN |
* Not available in the chosen language