| Order No. | 60099.71 |
|---|---|
| GTIN | 4002632804922 |
| Packing unit | 10 in safety dispenser on self-service card (10 safety-dispensers in multipack) |
| Total blade length | 55.5 mm |
| Blade width | 19 mm |
| Material thickness | 0.63 mm |
| Basic material | Steel |
| Refinement/ Version | no |
| Grind / Sharpening | deep-edged, 2-sided ground-edge |
| Blade facets | Double bevel edge-ground |
| Safety feature | rounded blade tips |
| Blade characteristics | 2-cutting edge blade |
* Deviations within allowable tolerances possible
| * MARTOR TRAPEZOID BLADE 60099 71 POS Data Sheet EN |
* Not available in the chosen language